NTP-MTTD-18-0154

„Fedezzük fel együtt a Szekszárdi-dombságot!” program beszámoló

logo

A Szekszárdi-dombság felfedezése a tanév elején egy terepbejárással kezdődött, ahol a Remete-forrás környékének élővilágával ismerkedtek a diákok. Ezt követően minden héten kedden délután (esetenként csütörtökön) két órás foglalkozásokat tartottunk. Foglalkozásaink során tanulóink megismerkedhettek a Szekszárdi dombság legfontosabb növényeivel, állatvilágával, felszíni formáival, az éghajlat elemeivel és vizsgálatával, valamint a környéket érintő környezetvédelmi problémákkal. Belekóstolhattak a biokertészkedés gyakorlatába, testközelből megtapasztalhatták a madárgyűrűzés szépségeit és viszontagságait. Nagy hangsúlyt fektettünk a terepi munkára, saját mérések végzésére, egyéni tapasztalatok és következtetések levonására. Az egész tanéven átívelő szakkör eredményeiről, tapasztalatairól a diákok folyamatosan készítettek fényképes dokumentációt.

A téli foglalkozások során saját társasjátékokat készítettünk, amit a résztvevők a kiállításon ki is próbálhattak. A környék egyik kis szegletét kiválasztva készítettük el terepasztalunkat, amelyen a terület felszínformáiról, szerkezetéről és élővilágából adtunk ízelítőt. A szakkör kiemelkedő eseménye volt az április elején lezajló két napos szegedi tanulmányi kirándulás, melynek keretében a diákok meglátogatták a füvészkertet, megfigyelhették a vadaspark lakóit és tanulmányozhatták a Fehér-tó élővilágát. A kiránduláson 15 diák és 2 pedagógus vett részt. A tanév vége felé május 30-án nyitottuk meg kiállításunkat „Diákszemmel a természetben” címmel a Neumann-teremben. A kiállítás anyaga a szakkörön résztvevő diákok munkáiból állt össze. A szakkör zárásaként Sötétvölgybe kirándultunk, ahol a diákok testközelből ismerkedtek a helyi állatvilággal (elég sok szúnyogcsípéssel tértünk vissza). A programról és a szakkör életéről készült egy rövid összefoglaló videoanyag.

A résztvevő diákok több osztályból (9.ANY/AJKP, 9.B, 10.A, 10.C, 11.A) kerültek ki. A foglalkozások és a programok négy pedagógus aktív közreműködésével zajlottak (Barocsai Zoltán, Kovács-Papp Anikó, Maros Tünde, Somogyvári Orsolya). Több külsős szakértő is segítette a munkánkat (madárgyűrűzéskor, terepasztalkészítéskor). Emellett köszönjük a segítséget Káldi Bernadettnek, Mehicic Benjaminnak, Matus Jánosnak és Pesti Dávidnak is, akik nagyban hozzájárultak a program sikeres lebonyolításához.

A szakkört és a programot a Nemzeti Tehetség Program keretén belül az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta (a pályázat azonosítószáma: NTP-MTTD-18-0154). A pályázat megvalósítási időszaka 2019. június 30-án lezárult.

A beszámoló letölthető PDF formátumban az alábbi hivatkozáson.

A kiállításon közzétett fotókat készítették:

• Herceg Olivér 9. B
  • Kovács László 11. A